en-Přemýšlíte o živé hudbě na svatbu? Tady jsou tipy, na co pamatovat!

10/05/2023

Pokud se pro živou hudbu rozhodnete, určitě nebudete litovat, protože má vždy svou originalitu a váš jedinečný moment dokonale podtrhne.

V první řadě se živá hudba vždy přizpůsobí danému momentu.

Někdy se stane, že vždy není vše podle plánu, někdy je např. potřeba delší čas a s tím si živá hudba jednoduše umí poradit.

V dnešní době na trhu můžete najít nejrůznější hudební uskupení a spousty hudebních nástrojů.

Od smyčcového tria, přes kytary, zpěv, saxofon, harfu až po klasické piano. Kombinací je nespočet a záleží většinou jen na vaší fantazii, co si k danému momentu vyberete.

V mnoha případech snoubenci ani netuší, kolik písní by mělo zaznít.

Kde všude je tedy hudba potřeba?

  • Určitě nebude ničemu vadit, když hudba začne hrát už k příchodu hostů a navodí tak všechny na příjemnou atmosféru.
  • Dále je hudba nepostradatelná u příchodu nevěsty a ženicha. Tady záleží především na délce cesty a jestli se nevěsta s ženichem shodnou na výběru skladeb. Většinou jsou dvě skladby v pořádku, jen pokud je cesta opravdu krátká, tak se nestíhají vyměnit noty a druhou skladbu tak není možné zahrát. Ovšem není nad to zvolit pomalejší tempo a tento jedinečný okamžik si opravdu vychutnat!
  • Při proslovu oddávajícího záleží na oddávajícím i prostoru. Většinou tichý podklad pod proslov nevadí, naopak, udělá ho více emočním. Někdy je ale v prostorách velká ozvěna, nebo nemá oddávající zvučný hlas a tak se hudba pod proslov raději vynechá.
  • K polibkům je ale narozdíl hudba od proslovu samozřejmostí. Je to ten nejdůležitější moment, proto nezapomeňte vybrat tu vaši "nej"! Někdy hudba k polibkům vyjde i na podpisy a tak nemusíte hledat další skladbu. Například ale v kostele jsou tyto části oddělené a tak je potřeba vybrat jednu skladbu k polibkům a druhou k podpisům.
  • Ke konci obřadu už můžou byt zvolené rychlejší, veselé písně ke gratulacím. Tady nejvíce záleží na počtu hostů, většinou se zahraje 3 - 5 skladeb.
  • Celé to zakončí odchod - nejlépe veselá píseň na závěr. Atmosféra je už uvolněná, všichni tleskají a tak je potřeba si tento moment pořádně užít!

Musí být přítomná po celou dobu svatby nebo jen při obřadu, aby utužila dojemnou atmosféru?

Živá, více komorní hudba nemusí být pouze k obřadu. Vyzní určitě luxusně i k obědu, nebo až do prvního tance, kdy by měla komornější uskupení vystřídat živá kapela, případně dj.

Pokud přemýšlíte nad živou hudbou, určitě nebudete později litovat. A při výběru hudebního uskupení se nebojte i větší improvizace, více nástrojů to přece jen pořádně rozezní!